Jak wybrać najkorzystniejszy kredyt hipoteczny

Wpis

sobota, 07 stycznia 2012

Jak wybrać najkorzystniejszy kredyt hipoteczny

Zakup mieszkania to ważna inwestycja życiowa, której z pewnością nie możemy zaliczyć do najtańszych. Niemniej nie należy się bać zaciągnięcia kredytu hipotecznego. To najpopularniejsza na całym świecie metoda finansowania zakupu nieruchomości.


Pamiętaj jednak, że obciążenie comiesięcznymi ratami nie jest małe i dlatego przed zaciągnięciem kredytu mieszkaniowego powinieneś dokładnie porównać oferty co najmniej kilku banków. Nie wahaj się również skorzystać z pomocy doradcy finansowego, który pomoże ci uniknąć nieprzewidzianych kosztów, zyskać na czasie, a przede wszystkim wybrać ofertę najlepiej pasującą do twoich potrzeb.

Na wstępie zastanów się nad kwotą kredytu, która cię interesuje. Generalnie im większy jest twój udział w finansowaniu zakupu mieszkania, tym niższe będą twoje koszty kredytu. Jeżeli natomiast twój wkład własny okaże się zbyt niski w porównaniu do wymagań stawianych przez bank, będziesz musiał wziąć pod uwagę dodatkowy koszt – np. ubezpieczenie niskiego wkładu własnego. Porównując oferty przedstawiane przez różne banki musisz przede wszystkim przeanalizować całkowite koszty kredytu, które zależeć będą od wysokości oprocentowania oraz od dodatkowych opłat. Zazwyczaj oprocentowanie kredytów wyraża się jako sumę ceny pieniądza na rynku międzybankowym, czyli tzw. WIBOR, LIBOR lub EURIBOR (w zależności od waluty kredytu), oraz marży banku.

Decydując się na finansowanie zakupu mieszkania kredytem, powinieneś dowiedzieć się, jaka będzie całkowita cena kredytu, w tym wysokość oprocentowania (nie tylko w pierwszych latach jego spłaty, ale także po wygaśnięciu wszelkich promocji, które służą marketingowemu zwiększeniu atrakcyjności oferty danego banku). Bardzo ważnym elementem porównywania ofert jest wybór waluty, w której chcesz zaciągnąć kredyt. Niższe oprocentowanie kredytów w walutach obcych jest atrakcyjne, ale z kolei wiąże się z ryzykiem kursowym. Jeżeli wartość złotego uległaby silnemu osłabieniu, wówczas raty kredytu walutowego wyrażone w złotych wzrosłyby istotnie i stanowiłyby zapewne poważne dodatkowe obciążenie dla twojego budżetu. Ponadto, zaciągając kredyt walutowy ponosisz dodatkowe koszty zakupu waluty w banku. Ceny kupna euro czy franka szwajcarskiego są zawsze wyższe od cen sprzedaży tych walut. Rozpiętość pomiędzy tymi kursami przyczynić się może także do wzrostu ceny kredytu. Dlatego banki powinny poinformować klientów o ryzyku kursowym, a ty zobowiązany jesteś podpisać oświadczenie, że takie ryzyko godzisz się ponieść. Do tego wszystkiego dochodzą jeszcze prowizje za przyznanie kredytu lub wycenę nieruchomości.

Aby uniknąć niespodzianki zbyt wysokiej raty, należy bardzo dokładnie przeanalizować wszystkie elementy wpływające na ostateczną cenę kredytu. Warto porównać oferty banków i wybrać najkorzystniejszy kredyt.

 

Nasza Porównywarka kredytów 

Szczegóły wpisu

Tagi:
Autor(ka):
kredyciak12
Czas publikacji:
sobota, 07 stycznia 2012 09:55

Polecane wpisy

Komentarze

Dodaj komentarz

  • mwalukiewicz napisał(a) komentarz datowany na 2019/03/15 16:19:40:

    Warto wiedzieć co tak naprawdę składa się na koszt kredytu, w tym celu warto zapoznać się z blogiem salvusmoney.pl/kredyt-konsolidacyjny-dla-zadluzonych/co-sklada-sie-na-koszt-kredytu/ gdzie wszystko przedstawione jest w najdrobniejszych szczegółach. Oprócz tego wpisu, polecam także inne, powiązane z tym tematem.

Dodaj komentarz